Oznakowanie basenów i kąpielisk - czy rzeczywiście jest potrzebne?

25-04-2021

„Zakaz skakania” - dlaczego oznakowanie pływalni jest tak istotne?

Wyobraźmy sobie, że z pływalni znikną wszelkiego rodzaju oznakowania. Obraz, jaki się zarysuje będzie zdecydowanie niepożądany. Poślizgnięcie się na posadzce skutkujące upadkiem będzie najmniejszym problemem. Odwiedzający zaczną skakać z najwyższych skoczni lub boków niecki. Rodzice z dziećmi bezwiednie będą korzystać z miejsc, w których jest najgłębiej, a dzieci zaczną biegać po całej pływalni. Aż prosi się o wypadek. Nieodpowiedzialnych przykładów może być znacznie więcej. Zachowania odbiegające od wszelkich regulaminów mogą ostatecznie doprowadzić do tragedii. Tylko i wyłącznie z powodu braku niepozornych, stojących tu i ówdzie potykaczy, standów czy stojaków informujących o śliskiej podłodze, czy nakazujące takie lub inne zachowanie znaków. Jak się okazuje oznakowanie to jeden z ważniejszych elementów wyposażenia pływalni, ale i aquaparków czy różnego rodzaju kąpielisk.

Oznakowanie, które wyeliminuje niepożądane zdarzenia

Zadaniem oznakowania jest przekazanie prostych, ale też czytelnych i jednoznacznych informacji oraz ostrzeżeń, które mają zapobiec zachowaniom oraz sytuacjom determinującym zagrożenie dla zdrowia oraz życia użytkowników basenu. Oznakowanie ma więc przestrzegać odwiedzających basen, że ta czy inna przestrzeń może być niebezpieczna, to czy inne zachowanie jest obarczone ryzykiem wypadku w związku z czym jest zakazane.

Jeśli na basenie zabraknie oznakowania lub będzie on oznakowany w niewłaściwy sposób, bezpieczeństwo odwiedzających basen będzie odpowiednio zmniejszone. Co więcej, ratownicy będą mieli utrudnioną pracę, kosztem obserwacji basenu będą musieli częściej ustnie informować korzystających i wypoczywających, że coś jest zakazane lub nakazane.

Z jakiego rodzaju oznakowaniem spotkamy się na pływalni i kąpielisku?

Na basenach, w aquaparkach lub kąpieliskach występuje kilka rodzajów znaków, które informują o tym, jak powinniśmy się zachować. Są to np.:
nakaz ustawicznego nadzoru nad dziećmi – na tym znaku znajduje się dziecko zanurzone w wodzie oraz stojąca obok niego osoba  dorosła. To okrągła grafika z niebieskim tłem, która w sugestywny sposób informuje o tym, że dziecko ma być pod stałą opieką dorosłego.
tabliczki i znaki informacyjne – w tej grupie znaków znajdą się np. znaki, które będą informować o głębokości wody, a także te, które wskazują na to, by przed wejściem na basen skorzystać z prysznica. Często spotykanymi znakami są także te, które informują nas, że podłoga, po której się poruszamy jest niebezpiecznie śliska.
znaki zakazu – jednym z najczęściej spotykanych znaków na pływalni jest znak zakazujący skoków do wody. Obok tego znaku zauważyć możemy także znak zakazujący biegania na terenie basenu, co jest bardzo ważne, ze względu na śliską i niebezpieczną powierzchnię.
regulamin basenu - basenie i kąpielisku nie może też zabraknąć tablicy informacyjnej, a także regulaminu. Zwróćmy uwagę swoim najmniejszym pociechom na ten dokument. Warto się z nim zapoznać, by korzystanie z basenu było optymalnie bezpieczne.
potykacze - pionowe oznakowania, które możemy umieścić na słupkach startowych, czy też w dowolnym miejscu na podłodze.

Zamów oznakowanie u producenta

Oznakowanie basenu można z powodzeniem zamówić u producenta. Jeśli zarządzasz pływalnią, kąpieliskiem czy aquaparkiem zwróć się do nas. Zespół Błękitnej Fali chętnie pomoże w opracowaniu odpowiednich znaków. Wyprodukujemy wszelkiego rodzaju oznakowanie, łącznie z regulaminem, dowolnej wielkości, a także z dowolną grafiką wykonaną przez nas lub przesłaną przez klienta. W zależności od potrzeb wykonamy je ze spienionego PVC lub dibondu. Wszystko zgodnie z Dziennikiem Ustaw i Rozporządzeniem.

Zapisz się do newslettera

Szybka wysyłka
Paczka u Ciebie nawet na następny dzień!

30 dni na zwrot
Kupuj bez obaw o wybór produktu!

Rabaty za polecenia
Polecaj i kupuj taniej!